O nas


Polskie Towarzystwo
Mięśni, Ścięgien i Więzadeł

Szanowni Państwo,


Z dużą przyjemnością i nieukrywaną satysfakcją pragnę poinformować o powołaniu do życia Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł. Jako wieloletni zawodnik-szermierz a później lekarz ortopeda i traumatolog od początku pracujący ze sportowcami, postanowiłem wraz z grupą Przyjaciół - wywodzących się z piłki nożnej - lekarzy i fizjoterapeutów, stworzyć organizację, której głównym celem zainteresowania będzie tkanka miękka, a w szczególności mięśnie, ścięgna i więzadła.

To właśnie ta specyficzna część ortopedii i rehabilitacji stała się przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania, gdyż urazy tkanek miękkich to problem dotykający głównie sportowców. Przy ich leczeniu nie wystarczy podstawowa wiedza stosowana w odniesieniu do terapii zwykłych urazów. Medycyna zajmująca się sportowcami, to bowiem nie tylko leczenie często spotykanych kontuzji, ale także walka ze zmianami przeciążeniowych czy różnorodnymi nieokreślonymi zespołami bólowymi. Kładzie się w niej także duży nacisk na zapobieganie urazom, odpowiednią diagnostykę, oraz specjalistyczną opiekę doświadczonych lekarzy i rehabilitantów, których zadaniem jest przygotowanie sportowca do powrotu na boisko, bieżnię czy skocznię na tym samym poziomie zdrowotnym, jaki sportowiec prezentował przed kontuzją. Znamienici sportowcy wymagają zawsze najlepszego leczenia i nie dopuszczają możliwości nieudanych interwencji lekarza czy fizjoterapeuty w ich zdrowie. Dlatego też naszą misją jest stały rozwój umiejętności zawodowych dla dobra naszych pacjentów. Pragniemy realizować je poprzez nieustające szkolenie oraz śledzenie najnowszych trendów terapeutycznych wynikających z osiągnięć traumatologii sportowej. Pragniemy, aby działania lekarzy i rehabilitantów wzajemnie się uzupełniały, a ich współpraca była pełna w rozumieniu specyfiki leczenia i metod rehabilitacji.

Jesteśmy członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Mięśni Ścięgien i Więzadeł (In.Mu.L.T.S) z siedzibą we Włoszech, którego Prezesem jest Nicola Maffulli profesor medycyny sportowej, konsultant w dziedzinie ortopedii i traumatologii Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, dyrektor Departamentu Narządu Ruchu Szpitala Uniwersyteckiego w Salerno. Autor około 1000 publikacji dotyczących urazów narządu ruchu u sportowców, autor kilkunastu książek dotyczących urazów w sporcie.

W dniach 5-6 grudnia 2014 roku w Rzymie i 4-5 grudnia 2015 roku w Salerno uczestniczyliśmy już czynnie jako PTMŚiW w kongresach In.Mu.L.T.S. Kontakty bezpośrednie z uczestnikami Kongresów zaowocowały zacieśnieniem współpracy. Jako Prezes PTMŚiW pragnę aby nasi członkowie mogli poszerzać swoją wiedzę i umiejętności poprzez uczestnictwo w naszych sympozjach, a także tych o podobnej tematyce organizowanych w innych krajach. Organizowane zjazdy przeznaczone są nie tylko dla członków PTMŚiW, ale również dla innych zainteresowanych zagadnieniami związanymi z tkanką miękką, którzy chcieliby zgłębić wiedzę w tej dziedzinie lub podzielić się z innymi swoim doświadczeniem w zakresie urazów tkanek miękkich. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Urazy tkanek miękkich, ich diagnostyka i leczenie oraz rehabilitacja są niezwykle ważną i interesującą częścią ortopedii. Jak powiedział znamienity chirurg ortopeda Profesor Artur Dziak, który przez wiele lat pracował również na rzecz sportowców: „Tkanka miękka jest królową ortopedii”, dlatego też musimy ją znacznie lepiej poznawać.

Życzę sobie i nam wszystkim, aby Polskie Towarzystwo Mięśni Ścięgien i Więzadeł prężnie się rozwijało i przynosiło dużo korzyści naukowej i praktycznej wszystkim tym, którzy codziennie stykają się z urazami mięśni, ścięgien i więzadeł.

Prezes
Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł

(-) Marek Krochmalski

Polskie Towarzystwo Mięśni, Ścięgien i Więzadeł ®

Adres:

ul. Kopernika 38
90-552 Łódź

Forma prawna: Stowarzyszenie
KRS: 0000513105
NIP: 7272793544
REGON: 101843186

Data rejestracji KRS: 11 czerwca 2014

Członek Międzynarodowego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł (In. Mu. L. T. S.) z siedzibą we Włoszech